Barvy a styl Top Image - Hana Haulišová
Už žádné další škatulky
27 05 2019

Už žádné další škatulky

Přemýšlela jsem nad tím, proč máme tak rádi škatulky. Proč se pořád potřebujeme někam zařazovat a někam patřit. Tak jsem trochu bádala a prý za to můžou naše geny. Jsme naprogramovaní k tomu nebýt sami, být součástí kmene, protože kdysi dávno, ten, kdo byl sám, většinou nepřežil. Dnešní doba už je jiná, základní funkce kmenů převzaly rodiny (většinou nukleární a občas ne tak docela funkční, ale to už je zase na jiný článek), ale v genech tu potřebu do nějakého kmene patřit máme pořád.

Tak si je prostě a jednoduše vytváříme. Máme kmeny školní, pracovní, zájmové, kmeny těch, kteří někde bydlí, anebo nebydlí, těch, kteří něco chtějí, anebo nechtějí, těch, kteří něco nebo někoho poslouchají, anebo neposlouchají, a tak dále, a tak dále. A hádejte, jak tu svoji kmenovou příslušnost dáváme najevo – především přijetím určitých vzorců chování a často i o-b-l-é-k-á-n-í. (Uf, tak jsem se k tomu oblečení přeci jenom dopracovala.) A víte co? Přijde mi to hrozně líto. Jsem šťastná, že můžu žít v dnešní době, kdy máme zatím úplně nejvíc možností svobodně se vyjadřovat a být sami sebou, a přitom pořád hledáme škatulky, do kterých bychom se mohli zařadit. Tak jsem se rozhodla s tím něco udělat. Už nějakou dobu se chystám k barvám zase přidat i konzultace osobního stylu a řekla jsem si, že když už jsem našla cestu k individuálním barvám, proč stejně tak nepojmout i celý styl. A víte, že to jde a je to vlastně docela jednoduché? Jenom se potřebujeme vrátit zpátky ke kořenům, zpátky sami k sobě. Každý z nás dostal do vínku nějaký základ. Když to fakt zjednoduším, pro styl jsou to barvy, rovné čáry, křivky, pár základních tvarů, jejich vzájemné uspořádání a proporce. To je základ, který vychází přímo z nás, pro každého bude trochu jiný a je rozhodně užitečné ho poznat a vědomě s ním pracovat. Ale neměli bychom ho vnímat jako omezení, spíš jako nástroj, který nám pomůže být právě teď a tady sami sebou a cítit se při tom dobře.

Takže, co pro svůj styl můžete udělat?
1. Ujasnit si, kdo jste a co chcete
2. Naučit se dívat a opravdu vidět sama sebe
3. Poznat svoje osobní barvy, tvary a linie a naučit se s nimi pracovat
4. Udělat si jasno v tom, co se vám líbí a co ne
5. Mít na paměti, že zítra může být všechno jinak a že je to naprosto v pořádku

A co pro vás můžu udělat já? Můžu být vaší průvodkyní, naučit vás, jak se dívat, abyste se opravdu viděli, pomoct vám zjistit, co se vám líbí, co ne a proč, ukázat vám, jak poskládat jednotlivé prvky do smysluplného celku.

Stylové poradenství právě nabývá konkrétní podoby a do nabídky ho zařadím během letních prázdnin. Tak se těšte, já už se taky nemůžu dočkat. :)

Kam dál?